Mistrzostwa Koła I Tura

W niedziele 26.06.2022 r. odbyła się I tura Spinningowych Mistrzostw Koła Bochnia – Miasto na zbiorniku pożwirowym Komorów oraz na rzece Dunajec.

Do rywalizacji przystąpiło 17 zawodników którzy stawili się w bazie zawodów punktualnie o godz. 6.30.

Po rozpoczęciu i przekazaniu miarek uczestnicy rozeszli się w poszukiwaniu drapieżnika.

Dzień był gorący na niebie nie było ani jednej chmurki, co nie ułatwiało zadania.

Mimo tego większość uczestników miało kontakt z rybami, a 10 zawodników zapunktowało w 1 turze.

Po podliczeniu wyników komisja sędziowska podała ranking po 1 turze zmagań, który się przedstawiał następująco:

 1. Mateusz Kanownik (szczupak+okoń)
 2. Marek Tabor (szczupak+2 okonie)
 3. Wojciech Tylek (szczupak)
 4. Grzegorz Banasiak (3xokoń)
 5. Robert Jakimowski (kleń+okoń)
 6. Grzegorz Kazimierczyk (4xokoń)
 7. Łukasz Reguła (2xokoń)
 8. Marcin Głód (3xokoń)
 9. Robert Garus (okoń)
 10. Kacper Gajli (okoń).

Zapraszamy na II turę.

 

VIII edycja Kleniowego Pucharu Raby

18.06.2022 to data wyznaczona w rocznym terminarzu zawodów Klubu Zębaty na przeprowadzenie zawodów Kleniowy Puchar Raby. Tydzień poprzedzający zawody przyniósł zarówno upały jak i po nich występujące burze, co spowodowało że warunki nad wodą nie były łatwe. Na starcie zawodów stawiło się 32 przedstawicieli różnych klubów, kół zarówno z małopolskie jak i podkarpacia i śląska.  Punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęła się zbiórka, żar lał się z nieba, a woda …. niestety spływ ze Stradomki dał znać o sobie – przejrzystość rzędu 10-15 cm nie wróżyła łatwej rywalizacji i obfitych połowów w tym dniu.

Po odprawie oraz wyjaśnieniu technicznych zawiłości regulaminowych przez sędziów zawodów zawodnicy rozjechali się na miejscówki rozproszone pomiędzy miejscowością Kłaj aż do ujścia Raby do Wisły. Po 5.5 godzinnej rywalizacji uczestnicy powrócili do bazy zlokalizowanej pod wiaduktem w m. Proszówki. Komisja sędziowska przystąpiła do pracy a na zawodników czekał ciepły posiłek, wzbogacony o napoje chłodzące i owoce.

Po przeanalizowaniu dostarczonych zdjęć na miarkach komisja sędziowska przyznała 2 punktowane miejsca:

 1. miejsce przypadło dla kol. Krzysztofa Kowalczyka – PZW Niepołomice /kleń 34,5 cm i 40,4 cm/
 2. miejsce zajął kol. Paweł Kalemba – PZW Kraków Skała /kleń 32,1 cm/.

Nie odnotowano drapieżników innego gatunku w związku z tym nie przyznano nagrody na największego drapieżnika spoza gatunku kleń.

Pomimo trudnych warunków oraz nie dużej ilości złowionych kleni zawody przebiegły w miłej koleżeńskiej atmosferze i były okazją do wymiany cennych doświadczeń oraz dyskusji.

Zawody odbyły się dzięki udziałom sponsorów którymi były Archi Projekt Biuro Projektowe, Firma Usługowa Grab, DR Meble na Wymiar oraz PZW Bochnia Miasto za co im serdecznie dziękujemy.

MG/KG

Pstrąg Doliny Raby – relacja z zawodów

Niedziela 22. maja 2022 to dzień, w którym zgodnie z terminarzem imprez sportowych odbyła się już 11 edycja kultowych zawodów spinningowych organizowanych przez Klub Spinningowy Zębaty Bochnia.

Ciekawostką jest, że z uwagi na nieprzewidywalne warunki hydrologiczne na rzekach w maju, często termin tych zawodów był przesuwany, jednak nie tym razem. W tym roku bez wielkiej wody jak to bywało czasami już od godziny 6.00 zawodnicy z różnych zakątków Polski zaczęli przybywać na zawody. Każdy ciekawy wody, pierwsze kroki kierował pod most by spojrzeć z jakimi warunkami przyjdzie mu się zmagać w tym dniu. I tu zaskoczenie. Woda była bardzo niska i kryształowa, prześwietlona, widoczny każdy kamień na dnie. Ta sytuacja uzmysłowiła startującym, że nie będzie łatwo o rybę, dużą rybę – ona dostrzeże nas znacznie wcześniej niż my ją i należy wykazać się niezwykłym sprytem i umiejętnościami aby ją przechytrzyć. Wartym podkreślenia jest fakt, że zawody co rok rozpoczynają się w tym samym miejscu – most Książnice a zawodnicy mogą poruszać się samochodami aż do Gdowa i w dół rzeki bez ograniczeń, jak również łowić mogą łowić na dopływie jakim jest Stradomka. Pomimo, że miejscówki te same, jakże inne – przyroda nie śpi – ukształtowanie dna zmienia się z roku na rok, znikają ciekawe rynny, dołki gdzie rok wcześniej spotykaliśmy pstrągi, a pojawiają się nowe miejsca które dopiero poznajemy. Dzięki temu zawody przyciągają wielu startujących nawet z dalszych miejscowości. Każdy uczestnik przez cały czas trwania zawodów może liczyć na sporą niespodziankę zarówno na odcinku złów i wypuść jak i w niższej partii rzeki.

Na odprawę przybyło 34 zawodników. Prezes Klubu przywitał wszystkich i omówił zawiłości regulaminowe. Należy wspomnieć, że różni się on detalami ale jakże ważnymi na odcinku tarnowskim, krakowskim i rzece Stradomce. Po rozdaniu miarek i kart startowych zawodnicy udali się piechotą lub co niektórzy samochodami w poszukiwaniu miejscówek z wymarzonymi okazami.

Większość zawodników zdecydowało się na połów na odcinku tarnowskim przemieszczając się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu upragnionego kropkowańća. Nieliczni zdecydowali się odwiedzić urokliwą Stradomkę, która w odróżnieniu od Raby nie była tak prześwietlona i miała również ciekawe głębokie odcinki. Spinningiści którzy zdecydowali się na tą mniejszą rzekę meldowali o stadach klenia oraz pojedynczych pstrągach, które próbowały dobrać się do wyselekcjonowanych woblerów, wahadłówek, obrotówek czy gum.

Pogoda w trakcie zawodów była zmienna – chwilami świeciło mocne słońce, co parę minut przykrywane gęstymi chmurami a także dość mocnym wiatrem. Pomimo, że każdy ze startujących miał kontakt z rybą, to pstrągi oraz klenie były w tym dniu bardzo ostrożne. Dosłownie lekko kąsały serwowane przynęty i majestatycznie odpływały nie mając raczej ochoty na zdjęcie z zawodniczą miarką. Warunki te spowodowały, że do komisji sędziowskiej reprezentowanej przez licencjonowanych sędziów zgłoszone zostało dziewięć zdjęć celem dokonania ich oceny i wyłonienia zwycięzców. Na tych zawodach każdy zawodnik zgłasza najdłuższego pstrąga złowionego podczas zawodów, co powoduje, że mniejsze okazy, które są złowione, już bez mierzenia bezpiecznie uwalnianie są jeszcze w podbieraku w wodzie i w doskonałej kondycji wracają do rzeki.

Praca komisji sędziowskiej sklasyfikowała 9 największych ryb – 8 pstrągów potokowych i 1 klenia. Największą ilość punktów zdobył 46 cm pstrąg potokowy złowiony nieopodal miejsca zbiórki przez kol. Pawła Zdebskiego – Zębaty Bochnia, dając mu I miejsce na zawodach. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Madurze reprezentującemu Koło Kleń Strzyżów za pstrąga o długości 37,5 cm. Trzecią lokatę w tym dniu zdobył Dariusz Chwajoł – PZW Raba Gdów za pstrąga 35,4 cm.

Po przerwie przeznaczonej na ciepły posiłek oraz napoje chłodzące – sędziowie ogłosili oficjalne wyniki wręczając nagrody w postaci kuponów zakupowych w firmie pleciona.pl, która była jednym ze sponsorów zawodów. Ponadto pragniemy podziękować pozostałym sponsorom tj. Archi Projekt Biuro Projektowe oraz Firma Usługowa Grab, które już tradycyjnie od lat wspierają tą imprezę.

Kończąc to spotkanie rozpoczynamy planowanie i organizacje kolejnych zawodów – Kleniowy Puchar Raby, które zgodnie z terminarzem zorganizowane będą w czerwcu. O szczegółach niebawem poinformujemy.

M.G.

Spotkanie Urodzinowe 25.04.2022

Jak co roku, także i teraz zgodnie z tradycją pierwsze zawody Kluby Zębaty to Spotkanie Urodzinowe. Nie inaczej było w tym roku, już o 7.30 grupa Zębatych stawiła się na wyznaczonym miejscu zbiórki nad brzegiem Raby w m. Książnice. Po krótkiej odprawie i przedstawieniu regulaminu zawodów i odcinka na którym były rozgrywane uczestnicy rozeszli się pieszo w celu poszukiwania ciekawych miejscówek, które po zimie znacznie zmieniły swój charakter. Ukształtowanie dna i brzegów na tym odcinku Raby gdzie erozja jest szczególnie widoczna powoduje, że praktycznie co sezon pojawiają się nowe wyspy, przepływy, bystrza oraz wypłycenia i dołki – co powoduje, że rzeka żyje i jest niezmiernie ciekawa i nieprzewidywalna nawet dla tych którzy często ją odwiedzają.

Pogoda w tym dniu również była nieprzewidywalna, rano przywitał nas deszcz, który jeszcze w ciągu dnia kilka razy dał znać o sobie, ale nie przeszkodziło to promieniom słońca przebić się przez chmury i drugą połowę zawodów można było przeprowadzić niemalże w idealnych warunkach.

Po 5.5 godzinnej rywalizacji zawodnicy powrócili na miejsce zbiórki, gdzie przy ognisku i pieczonych wędlinach oczekiwali na ostateczny werdykt komisji sędziowskiej.

W dniu dzisiejszym w jeszcze jak na tę porę roku dość zimnej wodzie udało się połowić wyłącznie pstrągi potokowe. Po dokonanej klasyfikacji przez komisję sędziowską przyznano miejsca oraz wręczono pamiątkowe dyplomy wraz z pucharem dla zwycięzcy, którym okazał się Łukasz Reguła, drugi w tym dniu był Grzegorz Banasiak. Pozostali zawodnicy nie zgłosili punktowanych ryb.

Spotkanie Urodzinowe było również okazją do podsumowania ubiegłego sezonu i wręczenia medali, dyplomów oraz przejściowej statuetki dla Najlepszego Spinningisty Roku Kluby Zębaty.

Statuetka trafiła w ręce kolegi a zarazem Prezesa Klubu Konrada Wasieczko, który wygrał ranking za rok 2021, drugie miejsce przypadło Mateuszowi Kanownikowi a trzeci był Grzegorz Banasiak.

Nadmienić należy że statuetka za najlepszego spinningistę roku jest przechodząca a można ją zatrzymać na stałe jeżeli uda się wygrać ranking przez 3 lata z rzędu co dotychczas w historii klubu stało się tylko raz a stałym jej właścicielem został kol. Mateusz Kanownik.

Spotkanie były również okazją do dyskusji nt. planów na rozpoczynający się sezon i nadchodzących zawodów, które to już następne w formule zawodów otwartych organizowane będą 22 maja na Rzece Rabie i Stradomce – a będzie to 11 edycja Pstrąga Doliny Raby na które gorąco zapraszamy.

M.G.

 

XI EDYCJA DRAPIEŻNIKA RABY

Niedziela – 17.10.2021 rankiem o godzinie 7.00 rozpoczęła się zbiórka przed XI edycją Drapieżnika Raby w miejscowości Słomka. Po raz pierwszy w historii tych zawodów zostały one rozegrane w trzecim terminie, gdyż poprzednie terminy zostały pokrzyżowane przez panujące niekorzystne warunki hydrologiczne na rzece Rabie. Na odprawę zgłosiło się 29 zawodników reprezentujących wiele kół i klubów m.in. z Tarnowa, Strzyżowa, Bielczy, Krakowa, Proszowic oraz szeroka grupa gospodarzy reprezentująca Klub Zębaty Bochnia.

Po odprawie oraz wzmocnieniu się gorącą kawą, Prezes Zębatego wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe kubki termiczne. Następnie zawodnicy rozeszli się i rozjechali na wybrane przez siebie miejscówki. Zawody obejmowały duży odcinek rzeki od mostu kolejowego w Cikowicach aż do ujścia rzeki Raby.

Po 6 godzinach zmagań zawodnicy powrócili na miejsce zbiórki, gdzie czekał na nich gorący posiłek, a komisja sędziowska przystąpiła do sprawdzenia zdjęć i podliczenia wyników.

Wyniki zawodów były zaskakujące, ryby punktowane złowiło 9 zawodników i tak:

1 miejsce przypadło Mateuszowi Kanownikowi z Klubu Zębaty Bochnia, który złowił łącznie 11 kleni

2 miejsce zajął Mateusz Hońdo z Klubu Przyjaciół Białej Tarnowskiej – 6 kleni+1 okoń

3 miejsce ponownie dla zawodnika Klubu Zębaty przypadło Markowi Taborowi – 6 kleni.

Pozostali zawodnicy złowili klenie, 2 okonie i 1 jazia (37 cm).

Mimo stosunkowo późnej pory, jak na te zawody, należy zaliczyć je do udanych, o czym świadczy duża ilość drapieżników, z którymi zmagali się uczestnicy zawodów.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne zawody już w przyszłym roku, o których będziemy wcześniej informować.

M.G.

Spinningowe Mistrzostwa Koła Bochnia Miasto 2021

3.10.2021 odbyła się 2 tura Spinningowych Mistrzostwa Koła Bochnia Miasto zamykając rywalizację spinningową w roku 2021 na poziomie Mistrzostw Koła.

Do 2 tury rywalizacji przystąpiło 8 zawodników, łącznie w obu turach wystąpiło 14 zawodników. Zawody drugiej tury zostały rozegrane na wodzie stojącej – tym razem były to wyrobiska pożwirowe Roztoka.

Dominującą rybą w tym dniu był okoń, którego w sumie zawodnicy w tym dniu złapali łącznie 30 sztuk punktowanej ryby, 1 szczupaka oraz niezliczone ilości małego okonia. Nadmienić należy, że w tych zawodach zapunktowało 100% startujących zawodników co jest rzadkim wynikiem na zawodach spinngowych, mając z tyłu głowy zawody wiosenne na tym samym łowisku.

Rywalizacja trwała od godziny 7.15 do 13.15 zawodnicy rozeszli się po miejscówkach które stanowiły 3 zbiorniki, połączone z Dunajcem. Zawody odbywały się wyłącznie na zbiornikach bez dopuszczenia rzeki. Po niekorzystnych prognozach w trakcie tygodnia aura obdarzyła nas piękną jesienną pogodą i mocnym październikowym słońcem, w którym aktywnie żerowały drapieżniki.

Po 6-cio godzinnej rywalizacji komisja sędziowska przystąpiła do podliczenia wyników z 2 tury zawodów oraz wyłonienia Mistrza i dwóch Wice mistrzów Koła za rok 2021.

Po podliczeniu wyników najlepiej w 2 turze zapunktowali:

 1. Krzysztof Sądel
 2. Grzegorz Banasiak
 3. Marek Tabor

Biorąc pod uwagę wyniki 1 i 2 tury wyłoniono podium Spinningowych Mistrzostwa Koła i tak:

 • Spinningowym Mistrzem Koła Bochnia Miasto za rok 2021 został Krzysztof Sądel
 • 1-szym Wice Mistrzem Koła został Paweł Paruch
 • 2-gim Wice Mistrzem Koła został Marcin Głód.

Po ogłoszeniu wyników i gorącym posiłku sporządzonym przy ognisku zawodnicy rozjechali się do domów wcześniej omawiając następne zawody Zębatego – Drapieżnik Raby, które mają odbyć się 17.10.2021, na które serdecznie zapraszamy kolegów Zębatych jak również gości z innych klubów i kół ponieważ zawody mają formułę otwartych.

M.G.

Puchar Komendanta SSR

1 sierpnia 2021 roku odbyły się zawody o Puchar Komendanta Społecznej Straży Rybackiej. Łowiliśmy na rzekach Raba oraz Stradomka. Pomimo intensywnych opadów, które następowały od godziny 10:00, wielu wędkarzy wróciło z nad wody z rybami. Wśród złowionych gatunków zauważyć można pstrągi potokowe, klenie oraz okonie. Rywalizację z wynikiem 3100 wygrał Grzegorz Kukuła łowiąc aż 8 pstrągów potokowych o długościach w granicach 30-35 centymetrów! Na drugiej pozycji zdobywając 1125 uplasował się Grzegorz Banasiak, który tego dnia złowił 2 pstrągi potokowe oraz klenia. Trzeci z 950 punktami był Krzysztof Sądel, który zdołał złapać 2 pstrągi potokowe. O najniższym stopniu podium zadecydowała bardzo niewielka różnica, gdyż czwarty zawodnik Łukasz Reguła zdobył tylko 5 punktów mniej osiągając wynik 945 punktów z 3 kleniami i 2 okoniami. Zawody z pewnością możemy zaliczyć do udanych oraz obfitych. Zapraszamy do śledzenia strony oraz facebookowego profilu w oczekiwaniu na informacje o kolejnych wydarzeniach.
Kacper GłódK.G.

Kleniowy Puchar Raby VII edycja – relacja z zawodów

10 lipca 2021 godz. 13.00 już VII raz nad rzeką Rabą spotkali się miłośnicy sportowego połowu klenia na Otwartych Zawodach Spinningowych KLENIOWY PUCHAR RABY. W tym roku na miejsce zbiórki przybyło 33 zawodników reprezentujących rozmaite kluby i koła zarówno z okręgu tarnowskiego, krakowskiego oraz podkarpackiego i świętokrzyskiego w tym 9 przedstawicieli organizatora zawodów czyli Klubu Spinningowego Zębaty. Wspomnieć należy że dzień wcześniej oraz w nocy przed zawodami przez małopolskę po wielodniowych upałach przeszły gwałtowne burze, ulewy oraz podtopienia, szczęśliwie jednak omijając zlewnię rzeki Raby i Stradomki co pozwoliło bez przeszkód rozegrać zawody. Jednak wahania ciśnienia oraz obniżenia temperatury o ponad 10 stopni w stosunku do poprzednich dni spowodowało co prawda komfortowe warunki dla zawodników, ale wpłynęło to na chimeryczne brania ryb oraz niechęć do żerowania przez duże okazy klenia, które na co dzień królują na wodach Raby.

Po rozpoczęciu zawodów zawodnicy dostali 5,5 godziny na rywalizację na wybranych przez siebie miejscówkach które tym razem obejmowały spory odcinek Raby od mostu drogowego w Chełmie aż do jej ujścia do Wisły w miejscowości Niedary. Objęcie tak szerokim terenem zawodów pozwoliło na spokojnie delektowanie w poszukiwaniu klenia i zdrową sportową rywalizację. Koniec zawodów przypadł na godzinę 19.30 – zawodnicy powrócili do bazy w Proszówkach, gdzie czekało na nich uprzednio przygotowane ognisko z kiełbaskami oraz schłodzonymi napojami. Po regeneracji do pracy przystąpiła komisja sędziowska, która sprawdzała fotografie na miarkach zawodniczych przedstawiane przez zawodników którym powiodło się w ten ciekawy aczkolwiek trudny dzień. Z relacji zawodników wynikało, że każdy miał mnóstwo brań lecz były one bardzo anemiczne i w większości małych sztuk nie podlegających klasyfikacji. Należy przypomnieć, że tradycją tego pucharu jest podwyższony wymiar klenia – na 30 cm oraz dodatkowa klasyfikacja na najdłuższą rybę innego gatunku niż kleń.

Po weryfikacji przedłożonych zdjęć, komisja sędziowska ogłosiła werdykt który prezentował się następująco.

W klasyfikacji Kleniowego Pucharu Raby:

I miejsce Robert Mierzwa – Koło Proszowice – łowiąc 6 sztuk klenia od 30 do 35 cm

II miejsce Jędrzej Galus – Koło Proszowice – kleń 37,2 cm

III miejsce Piotr Tucki – Koło Azoty Tarnów – kleń 35 cm

IV miejsce Sławomir Zięba – Klub Rapa

V miejsce Mateusz Kanownik – Klub Zębaty.

W klasyfikacji na najdłuższą rybę pozostałych gatunków ciekawe okazy złowili następujący zawodnicy:

I Mateusz Czechowicz – Koło Proszowice – boleń 71 cm

II Mateusz Kanownik – Zębaty Bochnia – brzana 65 cm

III Marcin Głód – Zębaty Bochnia – boleń 62 cm.

Po wręczeniu pucharu, dyplomów oraz nagród uczestnicy zawodów przed rozjechaniem się do swoich domów prowadzili jeszcze dyskusję i wymianę doświadczeń korzystając z fajnej atmosfery jak i super pogody.

Zawody mogły się odbyć dzięki współpracy ze sponsorami którymi to były: ARCHI PROJEKT BIURO PROJEKTOWE S.C. M.GŁÓD, D.KOZAK, FIRMA USŁUGOWA GRAB ORAZ FIRMA D.R. MEBLE NA WYMIAR ŁUKASZ RYŚ I MAREK TABOR.

M.G.

Pstrąd Doliny Raby – relacja z 10 edycji zawodów

W niedzielę 20 czerwca odbyła się już 10 edycja zawodów organizowanych przez Klub Zębaty – Pstrąg Doliny Raby. Na zbiórkę tradycyjnie zaplanowaną na 6.30 pod mostem drogowym w Książniach stawiło się 32 zawodników z różnych klub i kół a wśród nich spora grupa Zębatych.

Po odprawie i poczęstunku kawą, herbatą oraz słodkościami od godziny 7.00 można było łowić.

Zawodnicy rozjechali się na miejscówki obejmujące cały odcinek Raby w okręgu tarnowskim jak również rzekę Stradomkę oraz odcinek Raby od ujścia Stradomki do mostu w Gdowie – czyli odcinek krakowski.

Pogoda w ten dzień nie oszczędzała zawodników, z nieba lał się nieprzerwanie żar ponad 30 stopni.

Pstrągi w tym dniu złowił prawie każdy, lecz były to raczej mniejsze sztuki jedynie 12 zawodnikom udało się złowić punktowane sztuki.

Po 6 godzinnych zmaganiach na zawodników czekał ciepły posiłek oraz zimne napoje, a do pracy przystąpiła komisja sędziowska, która w wyniki obrad ustaliła zwycięzców zawodów, i tak:

1 miejsce zajął – Mateusz Hońdo – Klub Przyjaciół Białej Tarnowskiej – pstrągiem 40,7 cm – co ciekawe zwycięza również poprzedniej edycji

2 miejsce przypadło Piotrowi Madurze z Koła Kleń Strzyżów – pstrąg 32 cm

3 miejsce zajął Piotr Kowalski – Zębaty Bochnia – pstrąg 31,9 cm.

Kultowe zawody należy uznać za udane przebiegły jak co rok w przyjaznej atmosferze a pstrągi fajnie współpracowały.

Już 10 lipca zapraszamy na kolejne zawody Zębatego – Kleniowy Puchar Raby.