XI EDYCJA DRAPIEŻNIKA RABY

Niedziela – 17.10.2021 rankiem o godzinie 7.00 rozpoczęła się zbiórka przed XI edycją Drapieżnika Raby w miejscowości Słomka. Po raz pierwszy w historii tych zawodów zostały one rozegrane w trzecim terminie, gdyż poprzednie terminy zostały pokrzyżowane przez panujące niekorzystne warunki hydrologiczne na rzece Rabie. Na odprawę zgłosiło się 29 zawodników reprezentujących wiele kół i klubów m.in. z Tarnowa, Strzyżowa, Bielczy, Krakowa, Proszowic oraz szeroka grupa gospodarzy reprezentująca Klub Zębaty Bochnia.

Po odprawie oraz wzmocnieniu się gorącą kawą, Prezes Zębatego wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe kubki termiczne. Następnie zawodnicy rozeszli się i rozjechali na wybrane przez siebie miejscówki. Zawody obejmowały duży odcinek rzeki od mostu kolejowego w Cikowicach aż do ujścia rzeki Raby.

Po 6 godzinach zmagań zawodnicy powrócili na miejsce zbiórki, gdzie czekał na nich gorący posiłek, a komisja sędziowska przystąpiła do sprawdzenia zdjęć i podliczenia wyników.

Wyniki zawodów były zaskakujące, ryby punktowane złowiło 9 zawodników i tak:

1 miejsce przypadło Mateuszowi Kanownikowi z Klubu Zębaty Bochnia, który złowił łącznie 11 kleni

2 miejsce zajął Mateusz Hońdo z Klubu Przyjaciół Białej Tarnowskiej – 6 kleni+1 okoń

3 miejsce ponownie dla zawodnika Klubu Zębaty przypadło Markowi Taborowi – 6 kleni.

Pozostali zawodnicy złowili klenie, 2 okonie i 1 jazia (37 cm).

Mimo stosunkowo późnej pory, jak na te zawody, należy zaliczyć je do udanych, o czym świadczy duża ilość drapieżników, z którymi zmagali się uczestnicy zawodów.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne zawody już w przyszłym roku, o których będziemy wcześniej informować.

M.G.

Spinningowe Mistrzostwa Koła Bochnia Miasto 2021

3.10.2021 odbyła się 2 tura Spinningowych Mistrzostwa Koła Bochnia Miasto zamykając rywalizację spinningową w roku 2021 na poziomie Mistrzostw Koła.

Do 2 tury rywalizacji przystąpiło 8 zawodników, łącznie w obu turach wystąpiło 14 zawodników. Zawody drugiej tury zostały rozegrane na wodzie stojącej – tym razem były to wyrobiska pożwirowe Roztoka.

Dominującą rybą w tym dniu był okoń, którego w sumie zawodnicy w tym dniu złapali łącznie 30 sztuk punktowanej ryby, 1 szczupaka oraz niezliczone ilości małego okonia. Nadmienić należy, że w tych zawodach zapunktowało 100% startujących zawodników co jest rzadkim wynikiem na zawodach spinngowych, mając z tyłu głowy zawody wiosenne na tym samym łowisku.

Rywalizacja trwała od godziny 7.15 do 13.15 zawodnicy rozeszli się po miejscówkach które stanowiły 3 zbiorniki, połączone z Dunajcem. Zawody odbywały się wyłącznie na zbiornikach bez dopuszczenia rzeki. Po niekorzystnych prognozach w trakcie tygodnia aura obdarzyła nas piękną jesienną pogodą i mocnym październikowym słońcem, w którym aktywnie żerowały drapieżniki.

Po 6-cio godzinnej rywalizacji komisja sędziowska przystąpiła do podliczenia wyników z 2 tury zawodów oraz wyłonienia Mistrza i dwóch Wice mistrzów Koła za rok 2021.

Po podliczeniu wyników najlepiej w 2 turze zapunktowali:

  1. Krzysztof Sądel
  2. Grzegorz Banasiak
  3. Marek Tabor

Biorąc pod uwagę wyniki 1 i 2 tury wyłoniono podium Spinningowych Mistrzostwa Koła i tak:

  • Spinningowym Mistrzem Koła Bochnia Miasto za rok 2021 został Krzysztof Sądel
  • 1-szym Wice Mistrzem Koła został Paweł Paruch
  • 2-gim Wice Mistrzem Koła został Marcin Głód.

Po ogłoszeniu wyników i gorącym posiłku sporządzonym przy ognisku zawodnicy rozjechali się do domów wcześniej omawiając następne zawody Zębatego – Drapieżnik Raby, które mają odbyć się 17.10.2021, na które serdecznie zapraszamy kolegów Zębatych jak również gości z innych klubów i kół ponieważ zawody mają formułę otwartych.

M.G.

Puchar Komendanta SSR

1 sierpnia 2021 roku odbyły się zawody o Puchar Komendanta Społecznej Straży Rybackiej. Łowiliśmy na rzekach Raba oraz Stradomka. Pomimo intensywnych opadów, które następowały od godziny 10:00, wielu wędkarzy wróciło z nad wody z rybami. Wśród złowionych gatunków zauważyć można pstrągi potokowe, klenie oraz okonie. Rywalizację z wynikiem 3100 wygrał Grzegorz Kukuła łowiąc aż 8 pstrągów potokowych o długościach w granicach 30-35 centymetrów! Na drugiej pozycji zdobywając 1125 uplasował się Grzegorz Banasiak, który tego dnia złowił 2 pstrągi potokowe oraz klenia. Trzeci z 950 punktami był Krzysztof Sądel, który zdołał złapać 2 pstrągi potokowe. O najniższym stopniu podium zadecydowała bardzo niewielka różnica, gdyż czwarty zawodnik Łukasz Reguła zdobył tylko 5 punktów mniej osiągając wynik 945 punktów z 3 kleniami i 2 okoniami. Zawody z pewnością możemy zaliczyć do udanych oraz obfitych. Zapraszamy do śledzenia strony oraz facebookowego profilu w oczekiwaniu na informacje o kolejnych wydarzeniach.
Kacper GłódK.G.

Kleniowy Puchar Raby VII edycja – relacja z zawodów

10 lipca 2021 godz. 13.00 już VII raz nad rzeką Rabą spotkali się miłośnicy sportowego połowu klenia na Otwartych Zawodach Spinningowych KLENIOWY PUCHAR RABY. W tym roku na miejsce zbiórki przybyło 33 zawodników reprezentujących rozmaite kluby i koła zarówno z okręgu tarnowskiego, krakowskiego oraz podkarpackiego i świętokrzyskiego w tym 9 przedstawicieli organizatora zawodów czyli Klubu Spinningowego Zębaty. Wspomnieć należy że dzień wcześniej oraz w nocy przed zawodami przez małopolskę po wielodniowych upałach przeszły gwałtowne burze, ulewy oraz podtopienia, szczęśliwie jednak omijając zlewnię rzeki Raby i Stradomki co pozwoliło bez przeszkód rozegrać zawody. Jednak wahania ciśnienia oraz obniżenia temperatury o ponad 10 stopni w stosunku do poprzednich dni spowodowało co prawda komfortowe warunki dla zawodników, ale wpłynęło to na chimeryczne brania ryb oraz niechęć do żerowania przez duże okazy klenia, które na co dzień królują na wodach Raby.

Po rozpoczęciu zawodów zawodnicy dostali 5,5 godziny na rywalizację na wybranych przez siebie miejscówkach które tym razem obejmowały spory odcinek Raby od mostu drogowego w Chełmie aż do jej ujścia do Wisły w miejscowości Niedary. Objęcie tak szerokim terenem zawodów pozwoliło na spokojnie delektowanie w poszukiwaniu klenia i zdrową sportową rywalizację. Koniec zawodów przypadł na godzinę 19.30 – zawodnicy powrócili do bazy w Proszówkach, gdzie czekało na nich uprzednio przygotowane ognisko z kiełbaskami oraz schłodzonymi napojami. Po regeneracji do pracy przystąpiła komisja sędziowska, która sprawdzała fotografie na miarkach zawodniczych przedstawiane przez zawodników którym powiodło się w ten ciekawy aczkolwiek trudny dzień. Z relacji zawodników wynikało, że każdy miał mnóstwo brań lecz były one bardzo anemiczne i w większości małych sztuk nie podlegających klasyfikacji. Należy przypomnieć, że tradycją tego pucharu jest podwyższony wymiar klenia – na 30 cm oraz dodatkowa klasyfikacja na najdłuższą rybę innego gatunku niż kleń.

Po weryfikacji przedłożonych zdjęć, komisja sędziowska ogłosiła werdykt który prezentował się następująco.

W klasyfikacji Kleniowego Pucharu Raby:

I miejsce Robert Mierzwa – Koło Proszowice – łowiąc 6 sztuk klenia od 30 do 35 cm

II miejsce Jędrzej Galus – Koło Proszowice – kleń 37,2 cm

III miejsce Piotr Tucki – Koło Azoty Tarnów – kleń 35 cm

IV miejsce Sławomir Zięba – Klub Rapa

V miejsce Mateusz Kanownik – Klub Zębaty.

W klasyfikacji na najdłuższą rybę pozostałych gatunków ciekawe okazy złowili następujący zawodnicy:

I Mateusz Czechowicz – Koło Proszowice – boleń 71 cm

II Mateusz Kanownik – Zębaty Bochnia – brzana 65 cm

III Marcin Głód – Zębaty Bochnia – boleń 62 cm.

Po wręczeniu pucharu, dyplomów oraz nagród uczestnicy zawodów przed rozjechaniem się do swoich domów prowadzili jeszcze dyskusję i wymianę doświadczeń korzystając z fajnej atmosfery jak i super pogody.

Zawody mogły się odbyć dzięki współpracy ze sponsorami którymi to były: ARCHI PROJEKT BIURO PROJEKTOWE S.C. M.GŁÓD, D.KOZAK, FIRMA USŁUGOWA GRAB ORAZ FIRMA D.R. MEBLE NA WYMIAR ŁUKASZ RYŚ I MAREK TABOR.

M.G.

Pstrąd Doliny Raby – relacja z 10 edycji zawodów

W niedzielę 20 czerwca odbyła się już 10 edycja zawodów organizowanych przez Klub Zębaty – Pstrąg Doliny Raby. Na zbiórkę tradycyjnie zaplanowaną na 6.30 pod mostem drogowym w Książniach stawiło się 32 zawodników z różnych klub i kół a wśród nich spora grupa Zębatych.

Po odprawie i poczęstunku kawą, herbatą oraz słodkościami od godziny 7.00 można było łowić.

Zawodnicy rozjechali się na miejscówki obejmujące cały odcinek Raby w okręgu tarnowskim jak również rzekę Stradomkę oraz odcinek Raby od ujścia Stradomki do mostu w Gdowie – czyli odcinek krakowski.

Pogoda w ten dzień nie oszczędzała zawodników, z nieba lał się nieprzerwanie żar ponad 30 stopni.

Pstrągi w tym dniu złowił prawie każdy, lecz były to raczej mniejsze sztuki jedynie 12 zawodnikom udało się złowić punktowane sztuki.

Po 6 godzinnych zmaganiach na zawodników czekał ciepły posiłek oraz zimne napoje, a do pracy przystąpiła komisja sędziowska, która w wyniki obrad ustaliła zwycięzców zawodów, i tak:

1 miejsce zajął – Mateusz Hońdo – Klub Przyjaciół Białej Tarnowskiej – pstrągiem 40,7 cm – co ciekawe zwycięza również poprzedniej edycji

2 miejsce przypadło Piotrowi Madurze z Koła Kleń Strzyżów – pstrąg 32 cm

3 miejsce zajął Piotr Kowalski – Zębaty Bochnia – pstrąg 31,9 cm.

Kultowe zawody należy uznać za udane przebiegły jak co rok w przyjaznej atmosferze a pstrągi fajnie współpracowały.

Już 10 lipca zapraszamy na kolejne zawody Zębatego – Kleniowy Puchar Raby.

Pożegnanie Zębatego 2020

Pożegnanie Zębatego

Stan pandemi oraz nowe zakazy z nią związane nie dawały pewności, że spotkanie Zębatych nad wodą na zakończenie sezonu zostanie zorganizowane. Na całe szczęście w myśl przepisu „zawody sportowe bez udziału publiczności” długo oczekiwane i planowane na 25. października 2020 roku zawody „Pożegnanie Zębatego” odbędą się.

O godzinie 7.30 członkowie Klubu spotkali się przy ulicy Przemysłowej nad stawami koła PZW w Tuchowie. Do udziału zgłosiło się 13 zawodników. Łowisko dla wszystkich było dotąd nieznane więc i szanse były wyrównane a o spotkaniu z drapieżnikami miały zdecydować umiejętności i szczęście. Na zawodników zmarzniętych porannym chłodem i gęstą mgłą czekała gorąca kawa i herbata.

Prezes Klubu powitał zebranych i krótko omówił zasady wędkowania. Do łowienia były dostępne cztery stawy w tym także zbiornik „złów i wypuść”. Połów ryb miał się odbywać metodą spinningową lub muchową. Zawodnicy podczas pobytu na terenie stawów byli zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie bezpiecznej odległości minimum 2 metrów między sobą. Z uwagi na sytuację zrezygnowano także z posiłku na zakończenie spotkania.

Dzień zapowiadał się obiecująco. Już w pierwszych minutach łowienia kolega Grzegorz Bukowiec – jako jedyny zawodnik łowiący metodą muchową – miał branie dorodnego suma, który po kilku minutach walki wyczepił się z przynęty. Później łowiono szczupaki i okonie. Koledze Mateuszowi Kanownikowi udało się wyholować karpia długości 70 cm. Około godziny 11. gdy opadła mgła, a zza chmur przebijało się słońce – brania ustały, by ponownie w ostatniej godzinie zawodów zacząć żerować. Kacper Głód złowił pięknego okonia długości 31 cm a Maksymilian Materkowski miał spotkanie z dorodnym sandaczem, który wyczepił się tuż pod brzegiem. Dosłownie „rzutem na taśmę” Mateusz Kanownik łowi okazałego szczupaka długości 85 cm, który okazuje się być największym drapieżnikiem zawodów.

Połowy kończą się o godzinie 13.30. Komisja Sędziowska wnikliwie ocenia długość ryb na podstawie wykonanych zdjęć. Łącznie zgłoszono 4 szczupaki i 10 okoni. Sklasyfikowanych zostaje 8 zawodników. I miejsce zajmuje Mateusz Kanownik zdobywając 2500 pkt łowiąc szczupaka długości 85 cm. II miejsce zdobywa Konrad Wasieczko łowiący 6 okoni w przedziale 21-27 cm oraz szczupaka długości 52 cm co dało łącznie wynik 1930 pkt. III miejsce zajmuje Grzegorz Bukowiec, który na sztuczną muchę własnego wykonania złowił szczupaka długości 61 cm tym samym uzyskując 1300 pkt.

Zawody z całą pewnością zaliczamy do udanych. Duża frekwencja „Zębatych”, sporo złowionych zębatych, okoni i spotkań z innymi gatunkami ryb oraz nowe, nieznane łowisko i koleżeńska miła atmosfera pozwoli mile wspominać spotkanie porą zimową. Serdeczne podziękowania kierujemy do Zarządu Koła PZW w Tuchowie a w szczególności do Prezesa Koła – Piotra Kowalskiego, za zgodę i udostępnienie stawów do wędkowania.

K.W.

Mistrzostwa Koła II tura

4.10 odbyła się druga tura Spinningowych Mistrzostw Koła Bochnia Miasta. Zawody rozpoczęły się poranną zbiórką o godz. 7.00 w miejscowości Górka nad Wisłą. Na zawodach stawiło się 10 zawodników Koła Bochnia Miasta oraz Klubu Zębaty, rozpoczynając zaraz po godzinie 7 sześciogodzinną rywalizację, która w połączeniu z wynikami z pierwszej tury pozwoliła wyłonić mistrza i wicemistrzów Koła.

Warunki atmosferyczne (mocno wietrzna pogoda) jak i hydrologiczne (mocno trącona  i podniesiona woda po ostatnich opadach) nie zapowiadały obfitych brań.

Po zakończeniu rywalizacji komisja sędziowska ogłosiła wyniki, które prezentują się następująco:

  • Spinningowym Mistrzem Koła za rok 2020 został kol. Krzysztof Sądel
  • I v-ce mistrzem został kol. Robert Jakimowski
  • II v-ce mistrzem został kol. Łukasz Reguła.

Zwycięzcy odznaczeni zostali pamiątkowymi medalami a mistrz dodatkowo okazałym pucharem.

na miejscu IV uplasował się kol. Kacper Gaili, a V miejsce zajął Paweł Paruch.

 

 

Drapieżnik Raby – relacja

W minioną niedzielę tj. 30 sierpnia 2020 odbyła się jubileuszowa edycja zawodów „Drapieżnik Raby” organizowanych przez Klub Spinningowy Zębaty Bochnia. To już poraz dziesiąty spotykamy się z końcem lata nad naszą ukochaną Rabą by oddać się wędkarskiej pasji, lepiej poznawać rzekę i jej piękno, wymieniać się doświadczeniami a także sprawdzić swoje umiejętności w połowie drapieżników.

Na miejsce zbiórki w Bessowie przybyło 30 zawodników. Byli to przedstawiciele klubów i kół takich jak: Rapa Bolesław, Klub Przyjaciół Białej Tarnowskiej, Zębaty Bochnia, PZW: Tarnów Azoty, Proszowice, Małoszówka, Skała, Nowa Huta, Pogórze, Dąbrowa Tarnowska, a także z bardziej odległych stron – Łosoś Pilzno i Kleń Strzyżów. Z uwagi na bujną roślinność porastającą brzegi rzeki oraz dużą frekwencję dopuszczono możliwość przemieszczania się samochodami. Teren zawodów obejmował odcinek rzeki od miejscowości Gawłów do miejscowości Niedary. Można było wędkować wyłącznie na Rabie.

O godzinie 7.00 rozpoczęto połowy, które trwały do godziny 13.00. Spodziewany tego dnia upał nie był tak odczuwalny wśród gęstych drzew i krzewów rosnących nad brzegiem. Woda w rzece była mętna a brania ryb bardzo chimeryczne i delikatne. Sytuacja poprawiła się w godzinach około południowych. Łowiono klenie i okonie – pozostałe gatunki ryb nie były zainteresowane wyszukanymi przynętami choć wyjątek stanowiły dwa niemiarowe sumy.

W bazie zawodów na strudzonych wędkarskimi zmaganiami zawodników czekała zimna cola a także posiłek przygotowany przez firmę Kebabi. Siedząc w cieniu wysokich drzew i snując opowieści o drapieżnych rybach, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Komisja Sędziowska miała sporo pracy. Łącznie zgłoszono 18 kleni i 16 okoni.

Kończąc imprezę „Drapieżnik Raby” – Prezes Klubu podziękował wędkarzom za udział w zawodach i ogłosił wyniki. Spośród 30 startujących aż 17 zostało sklasyfikowanych.

I. miejsce zajął Mariusz Jastrząbski z Klubu Przyjaciół Białej Tarnowskiej, który złowił klenie o długości 39,3 cm oraz 38,0 cm (1280 pkt.).

II. miejsce zdobył Karol Kozioł z Klubu Kleń Strzyżów (765 pkt.)

a III był Marcin Głód z Klubu Zębaty Bochnia (675 pkt.).

Zwycięzcy zawodów wręczono wyjątkowy puchar, dyplom i nagrodę. Za zdobyte drugie i trzecie miejsce przyznano dyplomy i nagrody. Ponadto każdy uczestnik zawodów z okazji jubileuszowej edycji flagowej imprezy „Zębatego” otrzymał okolicznościowy upominek tj. kubek. Serdeczne podziękowania kierujemy do firm, które wsparły zawody to jest Firma Usługow Grab, Biuro Projektowe Archi Projekt, Fachbud oraz Archikon.

KW

Relacja z zawodów Pstrąg Doliny Raby 2020 – IX edycja

Pstrąg Doliny Raby 2020

Zagrożenie wywołane korona wirusem oraz ulewne deszcze i sytuacja powodziowa rzek spowodowały, że na pierwszych w tym roku zawodach Klubu Zębaty Bochnia spotkaliśmy się dopiero 12 lipca. IX edycja flagowej imprezy „Zębatego” – PSTRĄG DOLINY RABY odbyła się jak co roku na rzece Rabie i Stradomce. Na miejsce zbiórki w Książnicach przybyło 27 zawodników i byli to przedstawiciele Klubu Bez Spiny z Bukowna i Klubu Przyjaciół Białej Tarnowskiej oraz z kół PZW: Proszowice, Azoty Tarnów, Kleparz Kraków, Carbon Nowy Sącz, Wieliczka, Raba Gdów, Bochnia Miasto oraz gospodarze Zębaty Bochnia.

Nocne ulewne deszcze niespodziewanie zmąciły wodę w rzece co znacznie utrudniło wędkarzom połowy. Jednak pstrągi nas nie zawiodły. Największym okazem na I. miejsce był pstrąg potokowy długości 50 cm złowiony przez Mateusza Hońdo z Koła PZW Azoty Tarnów. Drugie miejsce zdobył Bogdan Kiper z koła Kleparz Kraków, który złowił pstrąga potokowego długości 47 cm. Na III. miejscu uplasował się Piotr Kowalski – Zębaty Bochnia, którego zdobyczą był pstrąg tęczowy 44,5 cm. Pozostałe wyniki to: IV. Dariusz Chwajoł Raba Gdów – pstrąg tęczowy 44 cm, V. Mateusz Kanownik Zębaty Bochnia – pstrąg potokowy 42,5 cm, VI. Rafał Godzicki PZW Proszowice – kleń 49 cm, VII. Robert Mierzwa PZW Proszowice – kleń 34 cm, VIII. Wojciech Jankowicz Carbon Nowy Sącz – kleń 28 cm. Wszyscy sklasyfikowani wędkarze zostali nagrodzeni. Prezes Klubu wręczył także pamiątkową statuetkę najmłodszemu uczestnikowi zawodów Piotrowi Gutowi (12 lat).

Na zakończenie spotkania zostali uhonorowani również „Zębaci”, którzy osiągnęli najlepsze wyniki wędkarskie w 2019 roku. Na podstawie prowadzonego Rankingu Zawodniczego Klubu I. miejsce i tytuł Najlepszego Spinningisty roku zdobył kolega Mateusz Kanownik, II. miejsce zajął Łukasz Reguła, a III. Paweł Paruch. Za swoje osiągnięcia koledzy zostali wyróżnieni medalami. Na szczególną uwagę zasługuje zwycięzca pierwszego miejsca który już po raz trzeci obronił tytuł najlepszego spinningisty roku.

Dziękujemy sponsorom imprezy – Firma Usługowa Grab oraz Biuro Projektowe Archi Projekt. Serdecznie zapraszamy wędkarzy na kolejne zawody organizowane przez nasz Klub tj. Kleniowy Puchar Raby, które zaplanowane są na 8 sierpnia b.r.

KW